Czy istnieje skuteczna maść na blizny po trądziku?

Trądzik to dolegliwość, która może sprawiać kłopoty nawet wtedy, gdy uda nam się ją pokonać. Często w przypadku dużego trądziku, na skórze pozostają nieestetycznie wyglądające przebarwienia i blizny. Może się okazać, że pozbycie się ich jest znacznie trudniejszym zadaniem niż walka z samym trądzikiem. Czy istnieją skuteczne maści na blizny po trądziku?

Jak tworzą się blizny po trądziku?

Blizny potrądzikowe powstają na skórze w wyniku trądziku guzkowego, cystowego lub grudkowego. Zazwyczaj pojawiają się, gdy mamy tendencję do drapania lub wyciskania stanów zapalnych. Blizny widać na skórze gołym okiem, ponieważ mają inny kolor niż reszta skóry twarzy. Musimy pamiętać, że blizny po trądziku powstają nie w naskórku, a w skórze właściwej. Warto więc zapobiegać bliznom i stosować serum Sevolium, które naturalnie zwalcza trądzik oraz zapobiega powstawaniu blizn.

Blizny po trądziku to trwałe zmiany na skórze, które mogą przybierać różne kształty i mieć różną wielkość. Często by się ich pozbyć, należy je najpierw ponownie uszkodzić (oczywiście w warunkach kontrolowanych, np. poprzez peelingi) i zmusić skórę do ponownej regeneracji – tym razem jednak już bez wytwarzania blizn.

Walka z bliznami może być długotrwała i żmudna – tak jak walka z trądzikiem. Znacznie łatwiej jest spłycić blizny, które powstały niedawno niż te, które na skórze znajdują się od kilku lat. Właśnie dlatego należy pamiętać o tym, by walkę z bliznami rozpocząć jak najwcześniej – tylko tak osiągniemy zadowalające rezultaty.

Skuteczna maść na blizny po trądziku

Na rynku istnieje wiele maści, które mają likwidować blizny po trądziku – czy jednak są one skuteczne? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od wyglądu blizn i ich ilości. Jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie, a w dodatku blizn na skórze nie jest zbyt wiele, to najczęściej taka maść rzeczywiście może pomóc (choć niezbędna może się też okazać dermabrazja lub inne zabiegi kosmetyczne).

Nieco inaczej wygląda sytuacja osób, które miały bardzo uporczywy trądzik. W przypadku głębokich i rozległych blizn, maść może pomóc tylko w niewielkim stopniu. Kiedy kremy, maści i tabletki dostępne bez recepty nie pomagają, nie pozostaje nic innego, jak wizyta u specjalisty – dermatologa. Po dokładnych obejrzeniu skóry i blizn wybierze on najodpowiedniejszy sposób leczenia, dzięki czemu blizny mogą pozostać jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem.

Składniki maści

Aby maść na blizny po trądziku okazała się rzeczywiście skuteczna, powinna mieć dobrze dobrany skład. Składniki, które powinny znaleźć się w takiej maści to m.in.:

  • alantoina – to pochodna mocznika, która wykazuje działanie regenerujące, ułatwia gojenie oraz odbudowę uszkodzonego naskórka,
  • mącznica lekarska – to roślina o silnych właściwościach rozjaśniających, można ją stosować nie tylko na blizny, ale również różnego rodzaju przebarwienia czy stany zapalne,
  • heparyna – wykazuje działanie przeciwzapalne, hamuje nadmierny rozrost tkanki łącznej skóry, zwiększa poziom nawodnienia tkanek,
  • wyciąg z cebuli – podobnie jak heparyna hamuje patologiczny rozrost tkanki łącznej, działa bakteriobójczo i stymuluje proces gojenia się ran,
  • kwas hialuronowy – składnik wytwarzany również przez nas organizm, jest niezbędny do procesów prawidłowej regeneracji skóry, każdy dobry krem do cery trądzikowej zawiera kwas hialuronowy,
  • silikon – jego działanie potwierdzono badaniami klinicznymi: po aplikacji na skórę zmniejsza on powierzchniową utratę wody (jest to tzw. okluzja), dzięki czemu tkanki skóry są bardziej nawodnione i skóra może goić się prawidłowo.

Zobacz, czy maść wysuszająca to dobre rozwiązanie przy cerze trądzikowej.

Jak stosować krem na blizny po trądziku?

Zazwyczaj producenci zalecają, by maść nakładać na blizny potrądzikowe 1-3 razy dziennie. Długość takiej kuracji uzależniona jest od stanu blizn – czasem wystarczy kilka tygodni stosowania preparatu, niekiedy jednak kuracja musi potrwać kilka miesięcy. Najlepsze rezultaty można osiągnąć przy nakładaniu specyfiku na blizny jeszcze świeże.

Stosując krem na przebarwienia po trądziku i chcąc pozbyć się blizn należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość – nie znikną one od razu, tak samo jak błyskawicznie nie znikają wypryski i krosty. Często takie blizny stają się źródłem poważnych kompleksów, dlatego nie należy ignorować ich pojawienia się na skórze. Sprawdź, co podpowiada redakcja Piękno jest w Tobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.