Kiedy maść na trądzik na receptę pomoże?

Trądzik i wypryski to bardzo nieestetyczne i niebezpieczne dla skóry zmiany. Mogą bowiem pozostawiać blizny, a bakterie – przedostawać się do innych miejsc na ciele. Wypryski to również wstydliwy problem, z którym borykają się już nie tylko nastolatkowie, ale również dorośli.

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik może pojawić się z różnych przyczyn. Przez zmiany hormonalne w organizmie (to właśnie jest najczęstszą przyczyną występowania pryszczy w okresie dojrzewania), niezdrową dietę, stres, choroby lub brak odpowiedniej pielęgnacji tłustej i mieszanej cery. Występują również różne odmiany trądziku – słabsze i podatne na leczenie lub te bardziej wymagające.

Mocny trądzik będzie wymagał kompleksowego i specjalistycznego leczenia, jednak leków, które pozwolą z nim walczyć, nie dostaniemy „od ręki” w aptece. Silne maści i tabletki przepisywane są przez dermatologa i jedynie pod jego opieką i po skonsultowaniu z nim stanu swojej skóry można rozpocząć terapię maścią na receptę.

Chociaż często wydaje się nam, że wystarczy przeczytać ulotkę, żeby nie zrobić sobie lekiem krzywdy – nie zawsze tak jest. W przypadku trądziku i antybiotyków warto wiedzieć, jak zachowają się w kontakcie z naszą skórą, ponieważ jeśli wystąpią jakieś nieprawidłowości, tylko specjalista jest w stanie określić przyczynę i zaproponować zmianę leczenia. Dowiedz się więcej o trądziku.

Maść na trądzik na receptę z retinoidami

Maści na trądzik na receptę stosuje się zazwyczaj w sytuacji, kiedy inne, słabsze leki nie pomagają – wtedy dermatolog może przepisać na przykład retinoidy lub antybiotyki.

Retinoidy to pochodne witaminy A. Ich głównym działaniem na trądzik jest oczyszczanie zaczopowanych porów. Dzięki temu pomagają też innym maściom i kremom przedostawać się w głąb skóry aż do mieszków włosowych, co zwiększa ich skuteczność. Retinoidy zapobiegają również ponownemu dostawaniu się zanieczyszczeń do porów skóry, czyli do powstawania zaskórników. Dzięki temu hamują powstawanie reakcji zapalnych, które skutkują powstawaniem trądziku. Ponadto dodatkowym atutem retinoidów jest ich pozytywne działanie na ogólny wygląd skóry: minimalizują efekty starzenia i jej zniszczenia (na przykład przez promieniowanie słoneczne), usuwają przebarwienia i blizny.

Charakterystyczną cechą działania retinoidów jest początkowa reakcja skóry na ich stosowanie. Otóż: następuje chwilowe pogorszenie, żeby po kolejnych dniach nakładania na skórę preparat zaczął działać z pełną mocą. Dłuższe stosowanie retinoidów może jednak przynieść pewne skutki uboczne, jak podrażnienie skóry i zwiększoną wrażliwość na słońce.

Najpopularniejszymi retinoidami są: adapalen, który znajdziemy na przykład w żelu Differin, tazaroten – dostępny w żelu pod nazwą Zorac – oraz tretinoina, która występuje między innym w preparatach Retin-A i Locacid.

Maści na receptę z antybiotykami

Wśród maści na receptę z antybiotykami znajdują się głównie te zawierające klindamycynę i erytromycynę. Antybiotyki działają bakteriostatycznie i bakteriobójczo, to znaczy, że nie tylko likwidują bakterie, ale także zatrzymują rozwój i namnażanie nowych szczepów.

Maść z antybiotykiem stosuje się maksymalnie trzy miesiące – to ze względu na szybkie zyskiwanie odporności przez bakterie. Jej stosowanie przynosi jednak wymierne efekty w postaci zniwelowania lub całkowitego usunięcia problemu.

Czy maść na trądzik na receptę pomoże?

Leki na trądzik mogą działać na różne przyczyny powstawania pryszczy, nigdy nie ma jednak pewności, że pierwszy wybór okaże się trafiony. Maści mają udowodnione działanie, jednak wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i stopnia zmian skórnych. Na widoczne efekty również trzeba zaczekać – minimalny czas stosowania leku to około 8 tygodni; do tego czasu poprawa stanu skóry może nie być zadowalająca.

Ważne, żeby zawsze stosować się do zaleceń dermatologa. Istnieje bowiem możliwość stosowania kilku leków i maści jednocześnie w ramach kompleksowego leczenia.

Oczywiście, maści z antybiotykami nie są jedyną formą leczenia. Na rynku istnieje też sporo innych produktów, które mogą nam pomóc (m. in. dermokosmetyki np. naturalne serum do twarzy Sevolium).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.